Primary Navigation

Hale dla przemysłu – jakim sposobem ekspresowo postawić?

Tu i ówdzie prowadzone są budowy. Buduje się gigantyczne hale, które mają służyć jakimś celom. Wielokrotnie są to na przykład hale targowe. W wielu miastach oraz Polski i w miastach zagranicznych są gigantyczne i popularne w całym kraju hale, na których przeprowadza się transakcje sprzedaży. Są to tak oznaczane hale komercyjne. Taka hala jest najczęściej zadaszonym okazałym terenem. Na ogół są to hale wielkopowierzchniowe.

Budowa tego rodzaju hal nie jest zbyt karkołomna. Niewątpliwie nieodzowne jest dostosowanie się do przepisów prawa budowlanego, konieczne jest stosowanie wszelakich zasad budowlanych. Taka hala ma być bezpieczna. Równocześnie w halach tego typu przebywa dużo osób, czasami nawet wiele tysięcy ludzi. Osoby, które pracują na halach, jakie spędzają na nich dużo godzin dziennie, które w takich halach handlowych robią zakupy muszą czuć się bezpiecznie. A o takie bezpieczeństwo należy zadbać już w chwili budowania hali.

Potrzebne jest posiadanie stosownego projektu. Projektowaniem hal zajmują się architekci. Takie hale przemysłowe czy hala namiotowa projektowane są trochę inaczej niż na przykład budynki mieszkalne. Różnica polega w głównej mierze na tym, iż hale są budynkami wielkopowierzchniowymi. W takich halach umiejscowione są na przykład galerie handlowe. Potrzebne jest ustalenie czemu ma służyć taka hala, do jakich celów będzie używana. W szeregu przypadków cel przeznaczenia wyznacza generalny wykonawca i to on jest nadrzędnym inwestorem. Hale są wielką, zwykle stalową konstrukcją.

Potrzebne jest niezmiernie dokładne łączenie wszystkich szczegółów takiej konstrukcji hali. Jest to praca ciężka niemniej jednak dosyć szybko widać wyniki budowy hali. Nieraz budowa hali specjalistom absorbuje zaledwie kilka tygodni. Naturalnie wiele zależy od techniki budowy, od metod stosowanych w trakcie budowania hali, jakkolwiek także oraz od tego, czemu taka hala ma służyć. Jeżeli jest to hala tak zwany hangar w owym czasie postawienie jej zajmuje niewiele czasu. W parę tygodni zostaje wystawiony budynek, w gigantycznej mierze wykonany ze stalowej konstrukcji, w jakim będzie odbywał się na przykład handel.