Primary Navigation

Jakim sposobem można zaoszczędzić na budowie domu?

Planowanie budowy swojego przyszłego domu to nie wyłącznie wybranie działki pod budowę lub również stosownego projektu domu – to przede wszystkim policzenie, czy uda nam się zgromadzić środki na sfinansowanie tak istotnej inwestycji. Jeśli okaże się, że nazbierane fundusze są zanadto skromne, można jakkolwiek wspomóc się kredytem hipotecznym, większość osób rozpoczynających budowę domu tak właśnie robi.

Tak w związku z tym po określeniu swoich ewentualnych finansów wolno przystąpić do poszukiwania słusznej działki, a następnym krokiem będzie ustalenie, jakie projekty domów wchodzą w grę, czy prawidłowiej będzie kupić już gotowy projekt (wersja najtańsza), zakupić projekt oraz poprosić projektanta o naniesienie pewnych zmian, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czy także zlecić wykonanie projektu domu pracowni architektonicznej (opcja najdroższa). Co jednakże zrobić, kiedy tak właściwie okaże się, że symulowany koszt budowy stworzonego przez nas domu, razem z zakupem działki i projektu jest większy aniżeli możliwe do zgromadzenia środki na budowę domu? W takiej sytuacji nie trzeba od razu poddawać się, lecz poszukać z jednej kwestii możliwości dopływowego sfinansowania inwestycji, a po wtóre – dyspozycji wygenerowania oszczędności, a wobec tego miarodajne przetasowania wydatków.

Będzie to możliwe na poszczególnych etapach budowy domu, jednakże należy przyjąć przy tym żelazną zasadę – żeby nie oszczędzać na wszystkim i za wszelką cenę, ale ciąć koszty racjonalnie, nie oszczędzając na bezpieczeństwie przyszłych mieszkańców domu, ich zdrowiu i solidności samej konstrukcji. Budowa domu ma to do siebie, że są miarodajne wymienniki to w żadnym razie nie jest powiedziane, że gorsze od tych, które określone pozostały w projekcie domu.

Na przykład niemało można zaoszczędzić, rezygnując z podpiwniczenia domu, bo okazuje się, iż nawet częściowe podpiwniczenie domu aktywuje dość ważne środki finansowe czy też wybierając miejsca, gdzie można zakupić pewne szczegóły taniej, jak mury oporowe. Kolejne oszczędności to wybór dachu oraz jego pokrycie – zamiast dachu wielospadowego oraz pokrycia dachówka ceramiczna można zastosować o wiele tańszy dach dwuspadowy i pokrycie dachowe w postaci blachodachówki lub ewentualnie dachówki bitumicznej.