Primary Navigation

Kroki budowy domu – przekonaj się, w jaki sposób to wygląda

Tak rzeczywiście jeżeli gra toczy się o budowanie domu, to mówimy tu o pewnym procesie, który to jest formułowany mianem kolejnych etapów. Jest pewien ustalony porządek, który to ma miejsce przy stawianiu budynku, jakim jest dom.

Budowa domu to trzy fazy, o których wolno oznajmić i które to wynikają w trakcie stawiania obiektu. Pierwszym etapem jest tu tak nazywany „stan zerowy”, jaki to nie obejmuje jeszcze samej konstrukcji, a wyłącznie ciąg kroków, jakie trzeba podjąć przed nawiązaniem prac. Mówiąc krótko niebezużyteczne jest tu wytyczenie działki pod zabudowę, ustawienie ogrodzenia, plan zagospodarowania terenu oraz wszystkie inne formalności prawne których to trzeba dopilnować.

Kiedy tak właściwie postawimy ściany fundamentowe i poprowadzimy podziemne instalacje wchodzimy do drugiego etapu budowy domu, który to określany jest jako stan surowy. Obejmuje on zawody naziemne, a wobec tego w głównej mierze stawianie samego obiektu. Wtenczas to murujemy wszystkie ściany, tak peryferyjne, jak i wewnętrzne, tworzymy prawdopodobne klatki schodowe, budujemy półpiętra i stropy, otwory okienne i drzwiowe, a też kryjemy obiekt więźbą dachową, wspólnie z jej pokrywaniem – polecamy Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę domku letniskowego. Można tutaj jeszcze nadmienić o otworach wentylacyjnych oraz kominowych. Kiedy nasz obiekt stoi czeka nas następny proces, który nadal formułujemy mianem „stanu surowego”, chociaż w przypadku tworzenia całej konstrukcji mówimy o „stanie surowym otwartym”, natomiast wszystkie roboty wykończeniowe to „stan surowy zamknięty”.

Wyjątkowymi zewnętrznymi robotami są tutaj prace tynkarskie, a także wykonywanie zewnętrznej stolarki okiennej oraz każdych drzwi prowadzących do środka. Konstrukcja domu to tak w zasadzie też cykl obejmujący prace wewnętrzne. Rozumiemy przez to takie czynności, jak zakładanie wszelkich instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian wewnątrz budynku, malowanie, sporządzanie wszelkiego typu posadzek, instalowanie prawdopodobnych rozwiązań grzewczych, jak chociażby nagrzewanie podłogowe, stolarka wewnętrzna, a też wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w tak zwane białe szczegóły montażowe. Po przeprowadzeniu tych prac następuje oddanie obiektu do użytku, kiedy tak właściwie to powiadamy o trzecim etapie, czyli tak nazywanym „stanie pod klucz”.